Usługa VPN co to jest?

Usługa VPN

Usługa VPN (wirtualna sieć prywatna) to jedno z ważniejszych narzędzi ochrony prywatności w sieci. W dzisiejszych czasach (internetów) kradzież prywatnych danych jest coraz bardziej zauważalna i zdarza się coraz częściej. Jest rozwiązanie aby się uchronić przed tym. Warto więc skorzystać z dobrego rozwiązania i anonimowo przeglądać Internet.. Postaram się naświetlić bliżej temat VPN i opisać poniżej.

Czym właściwie jest usługa VPN?

Za pomocą adresu IP można odnaleźć lokalizację i umożliwić odnalezienie jej w rzeczywistości. W skrócie można ją namierzyć.
Z pomocą przychodzi usługa VPN – Proste oprogramowanie stworzone w celu ochrony prywatności użytkownika w Internecie i dodatkowo utrudniania pracy hakerom poprzez zaszyfrowanie danych i lokalizacji. Po połączeniu adres IP zostaje zamaskowany. Dzięki temu nikt nie może zidentyfikować tożsamość użytkownika ani jego działań. Obejmuje to historię stron, pliki, hasła czy jak ważną oczywiście bankowość elektroniczną. VPN przekierowuje ruch internetowy do specjalnego serwera, tam adres IP ukrywa i szyfruje dane.

Zalety korzystania z VPN

Oczywiście istnieje wiele zalet korzystania z VPN. Usługa ta pomaga np. w ominięciu blokad geograficznych, dzięki czemu można oglądać YouTube`a czy Netflix`a bez ograniczeń. Usługi przesyłania strumieniowego, takie jak Netflix, używają adresu IP, aby sprawdzić, gdzie przebywasz. Gdy dowiedzą się już gdzie, kontrolują treści, które możesz streamować. Wszystko na podstawie umów dystrybucyjnych zawartych w Twoim regionie. Można także bezpiecznie pobierać pliki z sieci torrent. Ważną zaletą jest ochrona prywatności i anonimowe przebywanie w sieci.
Możemy też wspomnieć o omijaniu blokad z cenzurą – w krajach takich jak Chiny jest niezgodna z politycznymi przekonaniami rządów. VPN pomaga i sprawdza się dla osób, które często korzystają z sieci WiFi. Pomaga również osobom, które dużo podróżują i nie chcą stać się ofiarą braku dostępu do wielu stron.
Warto wspomnieć o oszczędność pieniędzy. Zdecydowanie często stosowane, że ceny produktów dostosowane są do lokalizacji geograficznej użytkownika. Dlatego też podczas połączenia z serwerem VPN napewno odnajdziemy ofertę o wiele tańszą, łącząc się z innym serwerem.

Czy VPN jest w Polsce legalny?

Bardzo krótka odpowiedź. Tak! Możesz swobodnie korzystać z VPN w większości krajów, ale są pewne wyjątki.
Wspomniane wcześniej Chiny i Irak zabraniają korzystania z pozarządowych sieci VPN.

Czym się kierować przy wyborze ?

Sieci VPN w zasadzie mają dostęp do wielu poufnych informacji, dlatego też muszą prowadzić solidną politykę prywatności i bardzo silne środki bezpieczeństwa. Istnieje wiele sieci VPN, którym niestety nie można ufać. Ważne w tym wypadku jest, aby wybrać taką, która jest bezpieczna i niezawodna.

Te niezawodne i bezpieczne sieci VPN oferują różnorodne funkcje ochrony prywatności, takie jak:

  • Ochrona przed wyciekiem IPv6 – Wiarygodne sieci VPN wyłączają ruch IPv6, aby chronić Cię przed wyciekami.
  • Zasada braku logów – Jeśli nie rejestrują informacji, nie mogą ujawnić ich rządowym organom nadzoru oraz hakerzy nie mogą zebrać żadnych informacji z serwerów podczas złamania zabezpieczeń.
  • Ochrona przed wyciekiem DNS – Czasami urządzenie może przekierować Twoje żądania DNS z powrotem do Twojego dostawcy internetu bez Twojej wiedzy. Właśnie ochrona przed wyciekiem DNS zapobiega temu.
  • Ochrona przed wyciekiem WebRTC – Strony trzecie mogą wykorzystywać WebRTC w celu ustalenia prawdziwego adresu IP użytkownika i jego lokalizacji.

Podczas doboru najlepszego VPN warto wziąć pod uwagę wysoką szybkość połączenia. Usługa często spowalnia połączenie, ponieważ nasze dane muszą pokonać nieco dłuższą drogę. Warto zdecydować się na usługę bez limitów transferu i dużą liczbą serwerów.
Firma powinna posiadać także dobrą obsługę klienta i solidną opinię, a także być warta swojej ceny.

Na co uważać ?

Niektóre witryny blokują użytkowników VPN. Serwisy takie jak Netflix, sprawdzają po zalogowaniu adres IP na liście znanych adresów IP serwerów VPN. Jeśli jest dopasowanie, zablokują połączenie. Możesz oczywiście temu zaradzić, łącząc się z innym serwerem w tym samym regionie.
PayPal oraz niektóre banki internetowe mogą oznaczyć naruszenie bezpieczeństwa na Twoim koncie. W ramach bezpieczeństwa online PayPal i banki internetowe mogą tymczasowo zamknąć dostęp do konta. Zazwyczaj tak jest gdy logujesz się z zagranicznego adresu IP. Ten środek bezpieczeństwa ma cel by chronić i uniemożliwić międzynarodowym oszustom lub hakerom logowania się na Twoje konta. Można łatwo temu zapobiec, uzyskujemy dostęp do rachunków gdy łączymy się z serwerem we własnym kraju.

Opinie

Czy używacie usług VPN ? A może wystarcza Wam płatna ochrona antywirusowa lub tyko i wyłącznie ta darmowa ? Ja to u Was jest ? Podzielcie się opinią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *