SEO i SEM – Co to jest ?

SEO i SEM

Widoczność jakiejkolwiek strony w internecie jest bardzo ważne i ma niezwykle duże znaczenie. Dlatego musimy ją pozycjonować by cieszyć się coraz większą oglądalnością. Chcesz powiększyć grono swoich odwiedzających na stronie? Z pomocą przychodzi SEO i SEM. Dzięki wykorzystaniu obydwu możemy osiągnąć naprawdę dobre rezultaty. Dlatego też warto wiedzieć jaka jest różnica pomiędzy nimi i co znaczą dokładniej obydwa skróty, aby wiedzieć jak je wykorzystać.

Co to jest SEO i SEM ?

SEO (ang. Search Engine Optimization) to optymalizacja oraz wszystkie działania, które są wykonywane w witrynie w celu polepszenia jej pozycji na liście wyników wyszukiwania. Czym bardziej przyłożymy się do SEO tym wyżej będzie widoczna nasza strona w wyszukiwarce.

SEM (ang. Search Engine Marketing) to wszystkie działania, których celem jest poprawa pozycji witryny w wynikach wyszukiwania. SEO czyli optymalizacja strony wchodzi w skład SEM. Chociaż często używa się pojęcia SEM tylko do tych płatnych wyników w Google to można nadal powiedzieć, że SEM = SEO + PPC (ang. Pay Per Click).
PPC – płatne kliknięcia w witrynę. Najważniejsze działanie SEM to inicjowanie kampanii w Google Ads. Jednym z najpopularniejszych jest tutaj „reklama w sieci wyszukiwania”.

Czym się różni SEO i SEM ?

  • SEM to efekt natychmiastowy, inaczej jest w wypadku SEO gdzie na dobre wyniki musimy poczekać i uzbroić się w cierpliwość. Jest to czasochłonne a na wyniki musimy poczekać czasami miesiąc a czasami nawet ponad rok.
  • SEM czyli płatne reklamy np. w wyszukiwarkach lub na stronach, natomiast w SEO poza swoją pracą nic nie włożymy, tak więc w zasadzie nie generuje kosztów. Jedynie aby wzmocnić swoją pozycję czasami będziemy musieli zapłacić jakimś znanym osobą lub agencją, innym stronom, ale nie jest to konieczne, aby strona była widoczna w wynikach wyszukiwania.
  • Płatne wyniki są mniej lubiane przez użytkowników, a są bardzo widoczne na górze lub na dole wyników wyszukiwania. Po prostu rzucają się w oczy dodatkowo są oznaczone jako „reklama”. Większość osób bardziej ufa wynikom organicznym z wyszukiwarki niż reklamom.
  • Płatną reklamę możemy właściwie wykupić i w krótkim czasie będzie ona widoczna, natomiast na nasza strona aby znalazła się wysoko w wyszukiwarce wymaga dobrej optymalizacji pod algorytmy Google, których chyba nawet sami twórcy nie znają w 100%. Tak więc jest to na pewno bardziej czasochłonna opcja. W SEO bardzo ważnym elementem jest treść strony

Czym jest Audyt ?

Warto przy omawianiu tych dwóch skrótów o tym wspomnieć. W zasadzie SEO to analiza naszej strony, która uwzględnia czynniki wpływające pośrednio lub bezpośrednio na pozycję witryny w wynikach wyszukiwania. Aby zacząć pozycjonowanie strony warto od czegoś zacząć. A może audyt na początek? Audyt to dobry pomysł, aby porównać stronę czy jest stworzona zgodnie z wytycznymi narzucanymi przez Google. Czy to będzie widoczność strony, analiza treści czy wiele innych, na pewno zyskamy wiedzę już na starcie aby osiągnąć w późniejszym czasie wysokie pozycje i wiedzieć co możemy poprawić. W internecie znajdziemy parę stron zewnętrznych firm, które oferują audyt za darmo. Tym bardziej nic za to nie płacąc czemu by z tego narzędzia nie skorzystać.

SEO Copywriting – Optymalizacja treści

Tworzenie i optymalizacja treści – W zasadzie ważne jest aby treści, ich ilość, liczba i gęstość fraz kluczowych. Również wysoki poziom jakości tekstu lub opisu zachęcający użytkowników do czytania lub skorzystania z jakiejś usługi. Unikajmy przede wszystkim duplikacji i kopiowania tekstu ponieważ wpływa to negatywnie.
SEO copywriting jest to najzwyczajniej tworzenie i pisanie treści, które zadowolą użytkownika oraz wyszukiwarkę. Ważną kwestią jest odpowiednie tworzenie zawartości dla odwiedzających stronę oraz również dobra optymalizacja. Tekst, który jest dobry to taki, który zainteresuje czytelnika, oraz taki gdzie znajdą się odpowiednie słowa kluczowe, dzięki czemu Google łatwiej zrozumie co tak naprawdę jest napisane w danym artykule. Jedne z ważniejszych na co trzeba zwrócić uwagę to

  • Nagłówki – Z punku widzenia czytających- na nie zwracamy uwagę w pierwszej kolejności. Na początku posiadamy nagłówek główny czyli tytuł naszego artykułu, który powinien od razu przyciągać oko i zachęcać do przeczytania reszty. Pamiętajmy by tego głównego nagłówka (H1) nie używać więcej niż raz w jednym artykule! Kolejnymi nagłówkami są H2-H6, które kolejno powinny mówić nam jakiego typu informacje przekazujemy w fragmentach artykułu.
  • Treść – Jest to bardzo ważna kwestia. W tym wypadku dla Google oraz również dla użytkownika ważna jest aktualność treści na stronie. Wypadało by ją aktualizować np. gdy coś się zmieniło, oraz w miarę na bieżąco dodawać nowe informacje. Gdy ludzie szukają czegoś w wyszukiwarce to głównym jego celem jest znalezienie konkretnych informacji. W tym wypadku dobrze gdy ktoś do nas trafi by w artykule coś przeczytać to żeby tę informacje łatwo było znaleźć.
  • Częstotliwość fraz kluczowych – Jak niektórzy mogli by pomyśleć czy więcej to nie zawsze lepiej. Liczba fraz kluczowych nie powinna być w tym wypadku ani za mała, ani za duża. Można popsuć rezultaty wyszukiwania poprzez nadmierne wstawianie słów kluczowych. Warto na to zwrócić uwagę.

Jak założyć swojego bloga ?

jak założyć bloga

Mimo, że wydaje się to bardzo proste to w dalszym ciągu nie każdy wie jak to zrobić i jak założyć swojego bloga. Jest to zdecydowanie prostsze niż kilka lat temu i nie wymaga specjalnej wiedzy…


SEO i SEM – Opinie

Macie swoją stronę internetową lub jakiś biznes ? Macie doświadczenie z SEO i SEM ? Podzielcie się opinią w komentarzu poniżej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *