PayPal

Paypal jest jednym z pierwszych i największych serwisów oferujących bardzo szybkie, wręcz ekspresowe płatności osobom posiadającym swój adres mailowy. Firma powstała w 1998 roku, już po kilku latach działalności został oparty wyłącznie na działalności Internetowej. Nie ma chyba osoby która przeglądając internet nie napotkała się na tą nazwę. Dla tych którzy nie wiedzą, lub dla tych którzy chcą dowiedzieć się więcej postaram się opisać jego najważniejsze funkcję.
Co to jest Paypal ?
Paypal jest przede wszystkim portfelem internetowym. Ułatwia on zakupy w internecie oraz pozwala otrzymywać środki z niektórych serwisów zarobkowych bezpośrednio na konto Paypal. Na pytanie “Co to jest PayPal?” możemy odpowiedzieć, że jest to wielofunkcyjne narzędzie do przesyłania pieniędzy. Za jego pomocą można płacić nie tylko środkami zgromadzonymi na koncie użytkownika, lecz także za pomocą kart debetowych i kredytowych. Możemy dodać je jak również powiązać z kontem Paypal. Pozwala to na o wiele szybsze i łatwiejsze dokonywanie naszych płatności. Nie mamy wtedy konieczności każdorazowego wpisywania naszych danych. Co więcej w portfelu przechowywać możemy wiele różnych walut.
Płatność Paypal w sieci
Podstawową funkcją jest ułatwienie dokonywania płatności w sieci za nasze zakupy. Podczas dokonywania transakcji wybieramy ten sposób zapłaty, a następnie musimy wpisać dane do logowania PayPala na przygotowanej stronie. Następnie z automatu system wyświetla nam gotowe informacje, które wystarczy później potwierdzić, i transakcja zostanie zakończona.
Bardzo proste. Prawda ?
Ważne: jako domyślna metoda płatności ustawione jest saldo konta PayPal. W sytuacji, kiedy jest ono dodatnie, środki zostaną najpierw pobrane z salda PayPal, a dopiero później z karty. Jeżeli mamy podpiętą kartę pod konto Paypal możemy zmienić i ustawić ją jako „Preferowane źródło finansowania płatności online„.
Trochę inaczej wygląda sytuacja, gdy chcemy przelać środki prywatnie. Wystarczy w takiej sytuacji, że znamy adres mailowy odbiorcy środków oraz podać kwotę. Działa to w dwie strony i możemy również zażądać płatności od określonej osoby.
Jak założyć konto
Każdy bez problemu poradzi sobie z założeniem konta PayPal. Zakłada się go bardzo szybko i w prosty sposób. Na początku stajemy między wyborem rodzaju konta który chcemy założyć:
- konto prywatne,
- konto firmowe.
Potem wystarczy,że podamy adres mailowy, wypełnimy wymagane pola swoimi danymi i można cieszyć się kontem. Do logowania w portfelu wystarczy wspomniany adres mailowy oraz hasło.
Opłaty w PayPal
Nasz portfel internetowy z założenia jest całkowicie bezpłatny. Dotyczy to tylko kupujących. Właściciele sklepów muszą jednak za Paypala płacić dodatkowe prowizję, więc część lub całość tych kosztów próbują przypisać na klientów.
Jedyny przypadek, gdy konsument może zapłacić za zlecenie przelewu w systemie jest tutaj zakup za granicą. Wtedy oczywiście konieczne jest przewalutowanie płatności. Ta usługa, podobnie zresztą jak płatność kartą kredytową czy zrobienie przelewu międzynarodowego,niestety kosztuje, lecz nie są to duże kwoty.
Opłaty dla sprzedawców w serwisie nie są też specjalnie wygórowane i zależą głównie od miesięcznej sprzedaży. Jest to około od 1,9% do 2,9% obrotów w zależności jaką kwotę przedsiębiorca zapłacił za pośrednictwem Paypal. Do każdej prowizji należy doliczyć dodatkowo 80 gr.
Doładowanie konta
Środki do naszego konta dodajemy poprzez konto bankowe, w sposób manualny bądź też automatyczny. W przypadku pierwszej opcji musimy podać numer swojego konta bankowego oraz identyfikator transferu. Czas realizacji takiego przelewu zazwyczaj trwa od 1 do 2 dni roboczych.
Szybszą opcją jest ta druga, skorzystanie z automatycznego przelewu przez Trustly. Wybierając takie rozwiązanie wystarczy, że przejdziemy przez link na stronę banku i zrealizujemy przelew. W tym przypadku, przelew otrzymujemy przeważnie w ciągu kilku minut.
Jak wypłacić pieniądze
Wypłata naszych środków z portfela jest całkowicie darmowa i zajmuje zazwyczaj od 1 do 2 dni roboczych. Do realizacji wypłaty wystarczy numer konta bankowego.
Subskrypcje i umowy dotyczące płatności
Nasz portfel internetowy posiada również bardziej zaawansowane funkcje dla kupujących, o których mówi się trochę mniej niż o tych podstawowych. Chodzi o subskrypcje i umowy dotyczące płatności. Pierwsza z usług umożliwia regularne pobieranie konkretnej kwoty z konta portfela przez sprzedawcę. Przykładem może tu być miesięczny abonament.
Umowy dotyczące płatności polegają na tym, że my jako kupujący wyrażamy zgodę na pobranie pieniędzy z naszego konta PayPal przez sprzedającego. Dotyczy to każdego razu, gdy coś u niego kupujemy.
Obiema możemy zarządzać z poziomu naszego portfela, dzięki temu możemy w każdej chwili je włączyć i wyłączyć. Cały proces przebiega całkowicie automatycznie, dlatego nie musimy pamiętać o płatności PayPal za usługi, z których korzystamy.
PayPal One Touch
Użytkownicy mogą również korzystać z tzw. usługi PayPal One Touch, która dodatkowo ułatwia nam zakupy w sieci. Wystarczy uaktywnić tę funkcję, a nasze dane logowania zostaną zapisane na urządzeniu z którego korzystamy (komputerze, telefonie lub tablecie). Dzięki opcji One Touch gdy kupujemy przy pomocy PayPala nie musimy każdorazowo logować się na konto. Jedyne co trzeba zrobić to potwierdzić płatność PayPal i transakcja zostanie zaakceptowana i zakończona.
Bezpieczeństwo i ochrona kupujących
Paypal to narzędzie, które oprócz szybkich przelewów gwarantuje nam pełną ochronę przeprowadzanych transakcji. Gdyby zdarzyło się, że zamówiony przedmiot nie zostanie z jakiegoś powodu dostarczony do odbiorcy, system zwróci poszkodowanemu nawet 100% zapłaconych za ten przedmiot środków. Natomiast w przypadku tradycyjnych przelewów takie rozwiązanie jest niemożliwe.
PayPal dba również o bezpieczeństwo użytkowników. Każda płatność przez PayPal zostaje zaszyfrowana i ciągle monitorowana w celu zapobiegania różnego rodzaju nadużyciom, przestępstwom czy kradzieżom tożsamości. W trakcie dokonywania transakcji nasze dane finansowe (np. numer karty czy też rachunku bankowego) są ukryte, do zaakceptowania transakcji wystarczy bowiem tylko login i hasło do Paypala. Widzą oni w zasadzie tylko tyle, ile widzieć muszą, czyli adres dostawy i adres mailowy, z którego przyszło zamówienie.
Płatność PayPal we własnym sklepie
Chcąc wprowadzić Paypal jako jadą z form płatności w swoim sklepie internetowym, należy wcześniej poddać się procesowi weryfikacji. Dopiero gdy ten przebiegnie całkowici pomyślnie, procesor staje się naszą formą płatności dostępną w sklepie.
Dzięki temu, że Paypal od razu przekazuje środki pieniężne adresatowi, w przypadku dokonywania zakupów przez sklep internetowy towar można odebrać w zasadzie tuż po jego opłaceniu.
Aplikacja
Decydując się na instalację takiej aplikacji mamy szybki dostęp do konta PayPal również na telefonie lub tablecie. Pozwala to zazwyczaj zaoszczędzić sporo czasu na samo logowanie się do serwisu np. przez przeglądarkę i realizowania w niej płatności. Na telefonie w aplikacji wszystko jest przejrzyste, więc poruszanie się po aplikacji nie powinno sprawiać specjalnych trudności.
Jest to dobre rozwiązanie szczególne dla tych, którzy często używają takich płatności.
Aplikacje do zarabiania pieniędzy na telefonie
Telefon możemy wykorzystać też do zarabiania pieniędzy. W internecie na pewno znajdziemy wiele aplikacji do zarabiania na smartfonie. Poznaj parę z nich i dowiedź się więcej…
Opinie o PayPal
Jeżeli chodzi o portfel internetowy bez wątpienia jeden z najlepszych, o ile nie najlepszy. Dodatkowy plus za brak dodatkowych opłat, szybkie transakcje i duża ilość sklepów, które obsługują jego płatność. Większość znalezionych w internecie opinii powinna być pozytywna. Portfel zdecydowanie wart uwagi. Trzeba jednak postawić minus za to, że niektóre serwisy zarobkowe niestety nie są obsługiwane za jego pomocą.
Macie jakieś doświadczenia z portfelem? Dodaj komentarz.