Jak założyć bloga

Mimo, że wydaje się to bardzo proste to w dalszym ciągu nie każdy wie jak to zrobić i jak założyć swojego bloga. Jest to zdecydowanie prostsze niż kilka lat temu i nie wymaga specjalnej wiedzy. Możemy tutaj skorzystać zarówno z tych darmowych jak i płatnych opcji. Darmowe rozwiązania często mają swoje minusy, tak jest i w tym przypadku. Czasami jednak darmowe możliwości w zupełności wystarczą, ale to zależy już od przeznaczenia bloga i jego popularności. Zatem zacznijmy gdzie i jak założyć bloga ?

jak założyć bloga

Gdzie i jak założyć bloga za darmo?

Gdzie założyć bloga w zupełności za darmo? Wykorzystamy do tego celu popularną platformę blogger.com.  Sprawa jest banalnie prosta – logujemy się na stronie wykorzystując swoje dane do logowania konta w Google. Później klikamy nowy blog, wybieramy odpowiedni dla nas tytuł, adres oraz motyw. Oczywiście do adresu zostanie dodana końcówka z .blogspot.com. W zasadzie dodawanie nowych postów tak samo jak samo prowadzenie bloga jest bardzo proste i szybkie do nauczenia. Opcje które znajdziemy w panelu z lewej strony:

 • Posty – tutaj możemy dodać nasze nowe posty oraz znajdziemy te już wcześniej opublikowane i nieopublikowane w celu ewentualnej ich edycji. W celu dodania wystarczy kliknąć odpowiedni przycisk i wpisać odpowiednio sformatowaną treść.
 • Statystyka – statystyki dotyczące ilości odwiedzin, źródła itp.
 • Komentarze – tutaj możemy akceptować konkretne komentarze bądź odrzucić te ze spamem.
 • Zarobki – podłączenie do bloga Adsense – pozwala zarabiać na wyświetlanych reklamach.
 • Kampanie – reklamowanie strony w AdWords by zwiększyć ilość odwiedzin na blogu.
 • Strony – tworzenie oraz edycja nowych stron na blogu.
 • Układ – położenie konkretnych elementów na blogu.
 • Motyw – aktualnie wybrany i używany przez nas motyw oraz możliwość zmiany w każdej chwili na inny.
 • Ustawienia – znajdziemy tutaj wszystkie ustawienia naszego bloga takie jak tytuł, adres, opis, ilość wyświetlanych postów czy też komentarzy itp.
 • Lista czytelnicza – obserwowane przez nas blogi.

Blog za darmo – wady

Większość darmowych wariantów ma swoje wady lub ograniczenia i tak jest również tutaj z blogami, choć dla niektórych nie będzie to żaden problem. Oczywiście wszystko zależy od naszych oczekiwań wobec bloga. Jakie to ograniczenia?

 • Blog nie należy nigdy do nas, a do twórców platformy bloga,
 • Regulamin, którego nieprzestrzeganie oczywiście może skutkować całkowitym zamknięciem naszego bloga,
 • Strony nie możemy później w żaden sposób sprzedać, ponieważ nie jest naszą własnością,
 • Mamy ograniczone możliwości wyboru adresu bloga (W przypadku wordpress nazwa będzie wyglądała następująco: nazwa.wordpress.com , natomiast nazwa.blogspot.com w przypadku Bloggera),
 • Ograniczone możliwości co do zmiany wyglądu.

Jak założyć bloga płatnego?

W przypadku moim zdaniem lepszym czyli opcji płatnej potrzebny będzie nam hosting www oraz własna domena internetowa. Jednym z serwisów, które oferują hosting i umożliwiają zakup domeny jest Dhosting ( Teraz 5% rabatu z mojego polecenia! ) . To na jego przykładzie spróbuje pokazać jak założyć bloga korzystając z najpopularniejszego CMS jakim jest WordPress.
Serwis ten oferuje nam 14 dniowy darmowy okres testowy, który pozwala zaznajomić się z nim i poznać możliwości hostingu przed zakupem. Dhosting posiada automatyczny instalator aplikacji. Nawet dla zielonego założenie na nim bloga nie będzie wcale trudne. Testuj już teraz przez 14 dni klikając w przycisk na dole.

Aktywacja naszego hostingu jest bardzo prosta. Po zalogowaniu się, z prawej strony wystarczy kliknąć aktywuj hosting. Domena natomiast dostępna jest zakładkę niżej czyli zamówienia. Wystarczy kliknąć Kup lub przenieś domenę i teraz możemy wybrać interesujący nas adres. Zdarzyć się oczywiście może, że nie będzie on już dostępny ponieważ stron w internecie jest już po prostu mnóstwo i mógł ktoś już ją po prostu zająć.

Jeżeli już posiadamy wykupioną własną domenę oraz hosting możemy przejść dalej. Założenia naszego własnego bloga. By go w zasadzie zainstalować najpierw logujemy się do naszego dpanelu po czym klikamy zielony przycisk Dodaj.

Pojawi się nam okienko z opcją wyboru nazwy naszej strony, rodzaju aplikacji oraz akceptacji licencji. Aby zainstalować wybraną przez nas aplikację wystarczy kliknąć Dodaj stronę.
Zaraz po zainstalowaniu pojawi się czerwony przycisk z naszymi danymi dostępowymi. Wyświetli on wszystkie potrzebne informacje związane ze stroną.

Co po instalacji ?

Po skończonej instalacji blog w sumie jest już gotowy i można wziąć się za dodawanie nowych wpisów i personalizację. Samo poruszanie się i dodawanie nowych wpisów jest bardzo podobne do blogspota. Myślę, że nie ma potrzeby dodatkowych wyjaśnień. Wystarczy dodawać wartościowe wpisy na blogu i rozwijać go dalej.

Co może się przydać po jego stworzeniu?

Gdy już założymy naszego bloga zostaje nam jeszcze personalizacja. Będzie to wybór odpowiedniego dla nas szablonu, instalacja wybranych i potrzebnych nam wtyczek które nam będą odpowiadać. Musimy również pamiętać, że nie możemy tak po prostu wrzucić do naszego artykułu każdego obrazka znalezionego w sieci. Trzeba wiedzieć na jakiej są one licencji udostępniane i skorzystać z płatnych lub darmowych grafik, których w internecie jest w sumie bardzo dużo. Lepiej pomyśleć o tym od samego początku, żeby nie narobić sobie na później więcej pracy.

Zarabianie na blogu i nie tylko

Bardzo dużo osób na pewno zakłada bloga tylko i wyłącznie dlatego, aby mieć jakieś zajęcie, podzielić się swoim hobby w wolnym czasie i pozostawić po sobie jakiś ślad w internecie. Większość jednak też chce na takim blogu zarabiać pieniądze, co jest zrozumiałe i wcale nie tak trudne jak by się mogło wydawać. Oczywiście, aby zarabiać na blogu musi on mieć swoich stałych czytelników więc weź się w garść, znajdź dobry temat i zaczynaj !
Zarabianie dodatkowe

Zarabianie na ankietach

Wypełnianie ankiet to jeden z popularniejszych sposobów zarabiania przez internet, ponieważ…

Zarabianie na reklamach

Klikanie w reklamy to chyba najprostsza metoda zarabiania w internecie, która wymaga jedynie…

Jak promować bloga ?

Zakładając bloga chcemy oczywiście, aby odwiedzało go i czytało nasze wpisy możliwie jak najwięcej ludzi. Tylko jak do tego dojść i to osiągnąć ?

 • Pozycjonowanie. Działania dzięki którym sprawimy, że nasz blog będzie wyświetlał się wyżej w naturalnych wynikach wyszukiwania, co przełoży się na dodatkowy stały ruch na stronie. Trzeba pamiętać, że nie jest to czynność jednorazowa. Proces ten jest bardzo długi wręcz można stwierdzić, że nie możemy o tym zapominać nawet gdy już osiągniemy wysokie wyniki. Oczywiście możemy podjąć się tego samodzielnie, ale czasem po prostu warto skorzystać z pomocy specjalistów,
 • Wpisy gościnne na innych blogach. Ciekawy i interesujący artykuł na innym blogu pozwoli nam pozyskać dodatkowy ruch. Będą to osóby zainteresowane danym tematem. Najlepiej gdy w takim artykule umieścimy też link do artykułu rozwijającego dalej temat na naszym blogu,
 • Reklama w internecie. Niestety wymaga nakładów finansowych, ale gwarantuje stały ruch na blogu. W zależności od tematyki bloga i ewentualnej prowadzonej działalności, takie pieniądze wydane na reklamę mogą się zwracać lub też nie.
 • Social media. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest również połączenie bloga z innymi kanałami jak np. Facebook, YouTube itp.

Jak założyć bloga i czy warto? – opinie

Prowadzenie własnego bloga samo w sobie może być interesujące, chociaż nie każdy chciałby spędzać czas wolny w taki sposób. Dla większości osób główną motywacją będą zarobki, nie ma co się dziwić. Przy dobrze prowadzonym blogu to super źródło dochodu. Zarobek na blogu to również bardzo dobry argument przemawiający za tym, aby spróbować się tego podjąć i stworzyć swojego bloga całkowicie od podstaw.

Macie jakieś doświadczenia w tym temacie ? Prowadzicie bloga? Podzielcie się swoją opinią.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *